- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | XJT16-20W |
| Digestion Method | Rapid Digestion |
| Heating Module | Dual Graphite Heating Blocks |
| Batch Capacity | 16 × 100 mL |
| Temperature Range | 0–220 °C |
| Temperature Accuracy | ±0.2 °C |
| Timer Accuracy | ±0 s |
| Sample Well Diameter × Depth | Φ44 × 50 mm |
| Heating Block Dimensions (L×W×H) | 355 × 301 × 240 mm |
| Power Supply | 220 V / 50 Hz |
| Heating Material | High-Purity Graphite with PTFE Coating |
| Max. Power Consumption | 1500 W |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Inter-Well Uniformity | ±1.5 °C |
| Single-Well Temp. Stability | ±0.5 °C |
| Continuous Operation Duration | >48 h |
Show next