- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DS12-35 / DS12-45 |
| Heating Power | 2.5 kW |
| Max. Temperature | 460 °C |
| Temperature Uniformity | ±2 °C |
| Plate Dimensions | 400 × 300 mm |
| Heating Zone | 380 × 280 mm |
| Display | Digital LED |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DS24-45F |
| Heating Power | 4 kW |
| Max. Temperature | 450 °C |
| Temperature Uniformity | ±2 °C |
| Plate Dimensions | 400 × 600 mm |
| Heating Zone | 380 × 580 mm |
| Display | Digital LED |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DB12-20 |
| Heating Power | 2–4.5 kW |
| Max. Operating Temperature | 460 °C |
| Temperature Uniformity | ±0.3 °C |
| Heating Surface Dimensions | 300 × 400 mm or 400 × 600 mm |
| Display | LCD |
| Control Technology | Fuzzy PID with Microprocessor |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Timer Range | 1–9999 min |
| Continuous Operation Capability | ≥48 h |
| Construction Materials | 304 Stainless Steel / PTFE-Coated Aluminum / Isostatic Graphite Options |
| Power Supply | 220 V AC, 50 Hz |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Model | DW-12F / DW-24F |
| Origin | Tianjin, China |
| Heating Power | 2.0 kW |
| Max Operating Temperature | Ambient +5°C to 400°C |
| Temperature Uniformity | ±1°C |
| Heating Surface Dimensions | 300 × 400 mm |
| Display | LCD Screen |
| Control System | PID Microprocessor with Dual Modes (Setpoint & Multi-Step Programming) |
| Safety Features | Over-Temperature Alarm, Power-Fail Memory, Timer, Auto-Tuning (AT), Scheduled On/Off |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DS12-45 |
| Heating Power | 3.5 kW |
| Max Operating Temperature | RT + 5 °C to 460 °C |
| Temperature Uniformity | ±2 °C |
| Heating Surface Dimensions | 300 × 400 mm |
| Display Type | Digital LED |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DS12-45F |
| Heating Power | 2–4.5 kW |
| Max. Temperature | 460 °C |
| Heating Surface Dimensions | 300 × 400 mm or 400 × 600 mm |
| Display | LCD |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DB12-35 / DB24-35F |
| Heating Power | 2 kW |
| Max. Operating Temperature | 360 °C |
| Temperature Uniformity | ±2 °C |
| Plate Dimensions | 300 × 400 mm / 400 × 600 mm |
| Heating Zone Dimensions | 300 × 400 mm / 400 × 600 mm |
| Display Type | Digital LED |
| Brand | Labotery |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Model | DS24-35F |
| Heating Power | 2–4.5 kW |
| Max. Heating Temperature | 460 °C |
| Heating Zone Dimensions | 400 × 600 mm |
| Display | LCD |
| Heating Surface Material | Isostatic Graphite |
| Plate Construction | Aluminum Alloy Frame with Graphite Top |
Show next