Atomic Layer Deposition Equipment
Filter
Showing 31–32 of 32 results
| Brand | SUPERALD |
|---|---|
| Origin | Guangdong, China |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Country of Origin | China |
| Model | UHV ALD |
| Quotation | Upon Request |
| Substrate Diameter | 100 mm (4 inch), customizable |
| Process Temperature Range | RT to 400 °C, ±1 °C accuracy (customizable) |
| Precursor Channels | Up to 6 independent, supporting solid and liquid precursors with dedicated heated source bottles |
| Reactant Channels | 2 standard (customizable) |
| Carrier Gas | N₂ with MFC-controlled flow (customizable) |
| Vacuum System | High-performance turbomolecular pump suite for ultra-high vacuum (UHV) base pressure <5×10⁻⁸ mbar |
| Heating Capability | Source bottles and reactor zone heated up to 150 °C |
| Control System | Industrial embedded IPC with 19″ capacitive touchscreen, Windows 7 OS, real-time PLC-based logic control via Ethernet |
| Transfer System | Manual magnetic wand loading with dedicated load-lock chamber, gate valves, and integrated vacuum interlocks |
| Brand | SUPERALD |
|---|---|
| Origin | Guangdong, China |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Country of Origin | China |
| Model | Thermal-ALD E200S |
| Substrate Size | 200 mm (8 inch) diameter (customizable) |
| Process Temperature Range | Room Temperature to 500 °C (customizable) |
| Precursor Channels | Up to 6 independent precursor lines (customizable), supporting both solid and liquid precursors with individual source heating (RT–200 °C) |
| Reactant Gas Lines | 2 (customizable) |
| Carrier Gas | N₂ with Mass Flow Controllers (MFCs) |
| Pressure Monitoring | Dual corrosion-resistant capacitance manometers (0.005–1000 Torr) |
| Base Vacuum | <5×10⁻³ Torr |
| Vacuum System | Standard oil-sealed rotary vane pump |
| Control System | 19-inch industrial touch-enabled display, embedded industrial PC (Windows 7), PLC-based real-time control with fieldbus support |
| Plasma Upgrade Port | Integrated PEALD interface for seamless thermal-to-plasma ALD mode transition without chamber replacement |
