- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| [Brand | ACT/Tetras |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | Tetras 106-Channel Peptide Synthesizer |
| Amino Acid Delivery | Automated |
| Reagent Delivery | Automated |
| Synthesis Scale per Reactor | 30–1000 µmol or 0.01–3 g resin |
| Max Reactor Count | ≤106 |
| Reactor Volumes | 6 mL, 25 mL, 40 mL, 60 mL |
| Syringe Pump Accuracy | <1% |
| Synthesis Purity | ≥99.5% |
| Flow Rate | 0.25–1 mL/s] |
| Brand | PSI |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | DL-PSI419 |
| Amino Acid Delivery | Automated |
| Reagent Delivery | Automated |
| Synthesis Scale per Channel | 2.5–20 mmol |
| Number of Reaction Vessels | 2 |
| Vessel Capacities | 0.5 L, 1 L, 2 L (jacketed) |
| Syringe Pump Accuracy | ±0.1 mL |
| Synthesis Purity | ≥99.5% |
| Solvent Flow Rate | 200 mL/min |
| Brand | Dilun Bio |
|---|---|
| Origin | Beijing, China |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Product Origin | Domestic (China) |
| Model | 686 |
| Quotation | Upon Request |
| Amino Acid Delivery | Automated |
| Reagent Delivery | Automated |
| Synthesis Scale | ≥0.3 mol |
| Reaction Vessel Count | 4 |
| Reaction Vessel Capacity Options | 20/50 mL, 50/100 mL, 150/300 mL, 300/500 mL |
| Reactor Volume Range | 20–2000 L |
| Reactor Material | 304 stainless steel shell with 316L stainless steel lining |
| Solvent Port Count | ≤9 |
| Stirring Mode | Mechanical agitation |
| Amino Acid Activation Vessel Material | 304 SS shell / 316L SS lining |
| Piperidine Buffer Vessel Material | 304 SS shell / 316L SS lining |
| Explosion Protection Rating | Exia IIC T4 GB |
| Power Supply | 220/380 V AC |
Show next