- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Erichsen |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | 145-60 / 145-100 |
| Maximum Punch Force | 600 kN / 1000 kN |
| Maximum Blank Holder Force | 600 kN / 1000 kN |
| Maximum Shearing Force | 700 kN / 1000 kN |
| Max. Punch Diameter | 100 mm |
| Max. Stroke | 150 mm (250 mm optional) |
| Blank Holder Stroke | 38 mm |
| Ejector Stroke | 150 mm |
| Max. Specimen Diameter | 220 mm |
| Punch Speed | up to 750 mm/min |
| Cupping Test Thickness Range | 0.1–6.0 mm |
| Deep Drawing Thickness Range | 0.2–3.0 mm (up to 6.0 mm for Model 145-100) |
| Hole Expansion Thickness Range | 0.2–3.0 mm |
| Operating Temperature | up to 550 °C (high-temp configuration available) |
Show next