- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | COMECAUSE |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | IN-SL20 |
| Instrument Category | Sample-Dividing Seed Counter |
| Application Scope | Corn, rice, wheat, soybean, sesame, vegetable seeds, micro-components, pearls, pharmaceutical tablets |
| Counting Accuracy | ±2‰ |
| Throughput | 1,000–2,000 seeds/min |
| Seed Length Range | 0.5–23 mm |
| Sample Capacity per Vial | 1–9999 seeds |
| Preset Stop Range | 1–9999 (0000 = continuous mode) |
| Counting Disc Speed | 0–99 (adjustable) |
| Sensitivity Adjustment | 0–10 (user-defined) |
| Vial Quantity | 12 pcs |
| Vial Dimensions | Ø60 × 80 mm (H) |
| Main Unit Dimensions & Weight | 580(W) × 390(D) × 336(H) mm, 24 kg |
| Receiving Unit Dimensions & Weight | 360(W) × 390(D) × 197(H) mm, 12 kg |
| Continuous Operation Time | ≥8 h |
| Noise Level | ≤80 dB(A) |
| Operating Environment | –10°C to +50°C |
| Power Supply | AC 220 V, 50 Hz (optional export voltages: 100/110/200/240 V, 50/60 Hz) |
| Data Storage | Local history with timestamped records (variety name, count, weight, 1,000-seed weight, duration, test time) |
| Data Export | USB flash drive |
| Display | 7-inch color touchscreen (optional 10.1-inch upgrade) |
| UI Language | Switchable Chinese/English |
| Brand | COMECAUSE |
|---|---|
| Model | IN-SL20 |
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Instrument Category | Sample-Dividing Seed Counter |
| Counting Speed | 1,000–2,000 seeds/min |
| Counting Accuracy | ±2‰ |
| Seed Length Range | 0.5–23 mm |
| Pre-set Count Range | 1–9999 seeds |
| Sample Cup Capacity | 12 cups (60 × 80 mm H) |
| Counting Disk Speed | 0–99 (adjustable) |
| Sensitivity Adjustment | 0–10 (digital) |
| Data Storage | Local SD/USB |
| Display | 7″ color touchscreen (optional 10.1″) |
| Power Input | AC 220 V, 50 Hz (export variants: 100/110/200/240 V, 50/60 Hz) |
| Operating Temperature | −10 °C to +50 °C |
| Relative Humidity | <85% RH |
| Noise Level | ≤80 dB(A) |
| Continuous Operation Time | ≥8 h |
| Brand | COMECAUSE |
|---|---|
| Model | IN-SL01 |
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Counting Range | 1–9999 seeds per batch |
| Counting Speed | 1000–2000 seeds/min (size- and shape-dependent) |
| Seed Length Compatibility | 0.5–23 mm |
| Counting Accuracy | ±0.2% (±2‰) |
| Sensitivity Adjustment | 0–10 level |
| Display | 7-inch color capacitive touchscreen |
| Data Storage | Local non-volatile memory with pagination & search |
| Data Export | USB flash drive (CSV format) |
| Printing | Built-in thermal adhesive label printer (6 rolls included) |
| Language Support | Switchable Chinese/English UI |
| Dimensions (W×D×H) | 580 × 390 × 336 mm |
| Weight | 24 kg |
| Operating Noise | ≤80 dB(A) |
| Ambient Temperature | −10 °C to +50 °C |
| Relative Humidity | <85% RH (non-condensing) |
| Power Supply | AC 100–220 V, 50/60 Hz |
Show next