- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Gangdong |
|---|---|
| Origin | Tianjin, China |
| Manufacturer | Yes |
| Type | Domestic |
| Model | WGD-8 / WGD-8A |
| Application System | Emission Spectroscopy |
| Grating Configuration | Dual-grating turret |
| Spectral Resolution | ≤0.1 nm (WGD-8), ≤0.06 nm (WGD-8A) |
| Wavelength Range | 200–800 nm (PMT) |
| F-number | F/4 |
| Wavelength Accuracy | ±0.4 nm (WGD-8), ±0.2 nm (WGD-8A) |
| Wavelength Repeatability | 0.2 nm (WGD-8), 0.1 nm (WGD-8A) |
| Stray Light | ≤10⁻³ |
| Slit Width Adjustment | 0–2 mm, 0.01 mm resolution |
| Focal Length | 500 mm |
| Relative Aperture | D/F = 1/7 |
| Dimensions | 560 × 380 × 230 mm |
| Weight | 30 kg |
Show next