- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Berghof |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | BSB-939-IR |
| Instrument Type | Sub-boiling Distillation Apparatus |
| Construction Materials | TFM-PTFE, PTFE, and PFA only (no quartz or metal components) |
| Application | Ultra-high-purity acid production for trace elemental analysis |
| Brand | ESI |
|---|---|
| Origin | Imported |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Model | brineFAST |
| Pricing | Available Upon Request |
| Brand | Berghof |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | SW-Entry |
| Cavity Class | Industrial-grade |
| Sample Capacity | 24 vessels |
| Microwave Source | Single Magnetron |
| Max Temperature | 230 °C |
| Max Pressure | 75 bar |
| Brand | Berghof |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | Speedwave Xpert |
| Cavity Class | Industrial-Grade |
| Sample Capacity | 32 vessels |
| Microwave Source | Dual Magnetron |
| Max Temperature | 300 °C |
| Max Pressure | 1450 psi |
| Output Power | 2000 W |
| Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
| Brand | Berghof |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | SW-Xpert |
| Cavity Class | Industrial-Grade |
| Sample Capacity | 32 vessels |
| Microwave Source | Dual Magnetron |
| Max Temperature | 300 °C |
| Max Pressure | 1450 psi |
| Output Power | 2000 W |
| Compliance | FDA 21 CFR Part 11, ISO/IEC 17025-compatible workflows, GLP/GMP-ready audit trail |
| Brand | ESI |
|---|---|
| Origin | Imported |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Model | TRAXStation |
| Pricing | Available Upon Request |
| Brand | ESI |
|---|---|
| Origin | Imported |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Model | LabStation |
| Pricing | Upon Request |
Show next