Hamamatsu C10000-701B Time-Delay Integration (TDI) CCD Camera
Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Add to compare
Brand Hamamatsu
Origin Japan
Manufacturer Type Original Equipment Manufacturer (OEM)
Product Category Imported Optical Imaging Instrument
Model C10000-701B
Pricing Upon Request
Overview
Key Features
  • Configurable TDI operation with bidirectional charge transfer and programmable line rates from 0.45 kHz to 100 kHz
  • 16-output TDI mode (256 × 16) supporting 30 MHz/pixel clock and up to 100 kHz line scan rate; 8-output frame-readout mode (512 × 8) for rapid focusing and system alignment
  • Camera Link interface (Medium Configuration, 2× taps) with Mini-Camera Link (SDR) connectors and DC +12 V power input