- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | MOCON |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | AQUATRAN-W 3/38 H |
| Application | PV Backsheet & Encapsulant Barrier Testing |
| Compliance | ASTM F1249 |
| Detection Range | 0.05–200 g/(m²·day) |
| Sensor Type | Patented Modulated Infrared Detector |
| Chamber Configuration | Dual removable test cells (4 samples per run) |
| Control System | Fully automated temperature, RH, and carrier gas flow |
| Sealing Technology | TruSeal nitrogen purge ring |
| Measurement Principle | Modulated IR detection of water vapor in carrier gas stream |
| Brand | Mocon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | PERMATRAN-W® Model 3/34 |
| Test Range (Film) | 0.005–100 g/(m²·day) |
| Resolution | 0.001 g/(m²·day) |
| Repeatability | ±0.005 g/(m²·day) or ±2% |
| Temperature Range | 10–40 °C (±0.2 °C) |
| Humidity Range | 5–90% RH, up to 100% RH |
| Test Chamber | Dual 50 cm² chambers |
| Sample Size (Film) | 10.8 × 10.8 cm |
| Package Capacity | Up to 3 L |
| Compliance | ASTM F1249, ISO 15106-2, JIS K7129, TAPPI T557, GB/T 26253–2010, GB/T 31355–2014, YBB00092003–2015 |
| Brand | MOCON |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Product Origin | Imported |
| Model | PERMATRAN-W® Model 101K |
| Quotation | Upon Request |
| Test Range | 500–100,000 g/m²·day |
| Test Temperature | 20–50 °C with Automatic Temperature Control |
| Atmospheric Pressure Compensation | Standard |
| Flow Rate Compensation | Standard |
| Number of Test Cells | 6 |
| Cell Area | 10 cm² per cell |
| Compliance | ASTM D6701, WSP 001.0.R3 (12) (EDANA & INDA) |
| Brand | Mocon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | PERMATRAN-W® 1/50 |
| Test Range | 0.1–100 cm³/m²·day |
| Temperature Range | 5–50 °C (W-type configuration) |
| Humidity Range | 35–90 %RH (standard), up to 100 %RH (W-type) |
| Test Area | 2 chambers × 50 cm² |
| Repeatability | ±0.05 g/m²·day or ±3 % of reading (whichever is greater) |
| RH Sensor Accuracy | ±3 %RH |
| Carrier Gas | Dry nitrogen or oil-free compressed air |
| Compliance | ASTM E398, ISO 15106-1, GB/T 30412–2013 |
| Brand | MOCON |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | AQUATRAN-W® 3/38 H |
| Detection Limit | 0.05 g/(m²·day) |
| Measurement Range | 0.05–200 g/(m²·day) |
| Test Chambers | 4 independent horizontal dual-membrane chambers |
| Compliance | ASTM F1249 |
| Sensor Type | Modulated Infrared (Patented MOCON) |
| Environmental Control | Automated temperature, RH, and N₂ flow |
| Sealing Technology | TruSeal nitrogen purge ring |
| Software Interface | Local PC GUI or optional touchscreen HMI |
| Test Mode Options | QC pass/fail mode, reference film validation, triplicate testing |
| Brand | Mocon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | AQUATRAN® Model 3 |
| Test Range (Film) | 0.00005–5 g/m²·day |
| Test Range (Container) | 0.00000025–0.025 g/pkg·day |
| Resolution | 0.00001 g/m²·day |
| Repeatability | ±0.00005 g/m²·day |
| Temperature Range | 5–50 °C (±0.2 °C at 100% RH) |
| Humidity Range (Detector Gas) | 5–90% RH & 100% RH |
| (Carrier Gas) | Dry |
| Test Chamber Options | Dual 50 cm² chambers |
| Compliance | ASTM F3299, ISO 15106-3, GB/T 21529-2008, YBB00092003-2015 |
| Brand | Mocon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | AQUATRAN-W® 3/40 |
| Detection Limit | 0.000025 g/(pkg·day) |
| Test Chambers | 4 independent |
| Temperature Range | 10–50 °C |
| RH Range | 30–90 % RH |
| Sensor Type | Modulated Infrared (ASTM F1249 compliant) |
| Automation | Fully automated T/RH/flow control, motorized test cartridge exchange, integrated conditioning & purge |
| Interface | Touchscreen HMI with real-time parameter monitoring |
Show next