- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | GOW-MAC |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | 880 |
| Operating Temperature | 400 °C ± 0.2 °C |
| Temperature Stability | ±0.2 °C at 400 °C |
| Heating Power | Max 160 W, Steady-State ~50 W |
| Dimensions | 14 × 19 × 31 cm |
| Input Voltage | 220 VAC, 50 Hz |
| Purification Capacity | ≤200 mL/min (recommended: 100 mL/min) |
| Output Purity | <10 ppb total non-inert impurities (from 5N feed gas) |
| Compatible Carrier Gases | He, Ar, Ne, Kr, Xe, N₂, H₂ |
| Removable Impurities | H₂O, O₂, N₂, H₂, CO, CO₂, CH₄, NOₓ, NH₃, CF₃, CCl₄, SiH₄, low-boiling hydrocarbons |
| Non-removable | He, Ne, Ar, Kr |
Show next