- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ABET Technologies |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | QE Measurement Systems |
| Pricing | Available Upon Request |
| Light Source | LED-based monochromatic source (DC to high-frequency modulation, no mechanical chopper required) |
| Focal Length | 250 mm |
| Monochromator Drive | Direct-drive grating mechanism |
| Spectral Range | 300–1800 nm |
| Output Coupling | Fiber-coupled, uniform beam profile |
| Detection | Dual-channel lock-in amplifier |
| Device Compatibility | Single-junction and multi-junction photovoltaic devices |
| Measurable Parameters | External Quantum Efficiency (EQE), Incident Photon-to-Current Efficiency (IPCE), Internal Quantum Efficiency (IQE) |
| Bias Voltage Range | ±10 V |
| Current Measurement Range | Up to 100 mA (I–V characterization) |
| Auxiliary Light Source | Optional broadband (white) or custom spectral source |
| Control & Processing | Integrated Windows OS with embedded DSP-based lock-in amplifier |
| Software | Photor™ — full-featured quantum efficiency analysis suite |
Show next