- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Gentec-EO |
|---|---|
| Origin | Canada |
| Product Type | Thermopile & Pyroelectric Laser Power/Energy Sensors with Compatible Meters |
| Spectral Range | 0.19–20 µm |
| Power Measurement Range | 5 nW – 25 kW |
| Energy Measurement Range (Pulsed) | 50 nJ – 150 J |
| Max Avg. Power Density | 110 W/cm² – 100 kW/cm² |
| Pulse Width Support | 5 µs – 7 ms |
| Sensitivity (Energy) | 2 V/J – 1100 V/J |
| Sensitivity (Power) | 0.02 mV/W – 25 mV/W |
| Detector Aperture Options | 8 mm – 95 mm |
| Output Interfaces | USB, RS-232, 0–1 V Analog |
| Compliance | CE, RoHS, NIST-traceable calibration available |
Show next