- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Manufacturer |
| Origin Category | Imported |
| Model | NanoLog® |
| Dispersion Element | Grating |
| Slit (Spectral Bandpass) | Not Specified |
| Resolution | Not Specified |
| Sensitivity | Not Specified |
| Wavelength Accuracy | Not Specified |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Product Origin | Imported |
| Model | DeltaFlex |
| Dispersion Element | Grating |
| Slit Width (Spectral Bandpass) | Adjustable from 1 to 64 nm |
| Optical Resolution | 1 nm |
| Detection Sensitivity | Single-Photon Counting |
| Wavelength Accuracy | ±1 nm |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Status | Imported |
| Model | Aqualog® |
| Dispersion Element | Grating |
| Slit Width (Spectral Bandpass) | 5 nm |
| Optical Resolution | 0.58 nm |
| Sensitivity | 20,000:1 (SNR, RMS, water Raman at 350 nm excitation, 30 s integration) |
| Wavelength Accuracy | ±1.0 nm |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Manufacturer |
| Import Status | Imported |
| Model | InverTau |
| Pricing | Upon Request |
| Dispersive Element | Filter-Based |
| Resolution | 4096 × 4096 |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | Canada |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Category | Imported Instrument |
| Model | Fluorolog-QM |
| Wavelength Range | 180–5500 nm |
| Spectral Resolution | < ±0.1 nm |
| Sensitivity | > 35,000:1 (Water Raman S/N) |
| Wavelength Accuracy | < ±0.1 nm |
| Monochromator Type | Reflective Czerny-Turner |
| Focal Length | 350 mm (single stage), 700 mm (dual stage) |
| Stray Light Rejection | 1×10⁻⁵ (single), 1×10⁻¹⁰ (dual) |
| Grating Options | >30 selectable gratings |
| Slit Control | Motorized, step resolution down to 0.01 nm |
| Light Sources | Up to 4 simultaneously controlled (Xe arc, pulsed LEDs, lasers, OPOs) |
| Detectors | Up to 6 concurrently addressable (PMT, NIR PMT, InGaAs, InAs, InSb) |
| Lifetime Techniques | TCSPC (5 ps – ∞), MCS, SSTD (1 µs – seconds), gated detection |
| Software Platform | FelixFL v5.x with FDA 21 CFR Part 11 compliance mode |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | Canada |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Status | Imported |
| Model | Duetta |
| Wavelength Range (Fluorescence) | 250–1100 nm |
| Detection Technology | Back-Illuminated CCD |
| Sensitivity (Water Raman S/N) | >6000:1 |
| Dispersion Element | Holographic Grating |
| Slit Width / Spectral Bandpass | Variable, software-controlled |
| Wavelength Accuracy | ±0.5 nm |
| Internal Correction | Automated primary and secondary inner-filter effect compensation |
| Core Technology | A-TEEM™ (Absorbance-Transmitted Excitation-Emission Matrix) |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | Canada |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Category | Imported Instrument |
| Model | QuantaMaster 8000 |
| Wavelength Range | UV–NIR (up to 5500 nm) |
| Monochromator Type | Triple-grating Czerny-Turner with 300 mm focal length |
| Slit Resolution (Spectral Bandpass) | 0.01 nm |
| Optical Resolution | 0.1 nm |
| Sensitivity | >30,000:1 (Water Raman SNR) |
| Wavelength Accuracy | ±0.3 nm |
| Excitation Sources | Up to 4 integrated sources including PowerArc™ Xe lamp and pulsed lasers (210–2200 nm) |
| Detection Channels | 6 configurable PMT/InGaAs/MCT channels |
| Lifetime Techniques | TCSPC, Strobe, SSTD (Single-Shot Time-Domain), up to 5500 nm |
| Automation | Fully motorized gratings, slits, mirrors, filter wheels, and accessory control via FelixGX software |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Status | Imported |
| Model | FluoroMax Plus |
| Dispersion Element | Holographic Grating |
| Instrument Type | Steady-State and Time-Resolved Fluorescence Spectrometer |
| Slit Width (Spectral Bandpass) | 0–30 nm, Motorized & Computer-Controlled |
| Sensitivity | >16,000:1 (RMS Method) |
| Wavelength Accuracy | ±0.5 nm |
| Optical Design | All-Reflective Czerny–Turner Monochromator |
| Excitation Source | 150 W Ozone-Free Xenon Arc Lamp (Vertically Mounted) |
| Reference Detector | Stabilized Silicon Photodiode |
| Detection Mode | Photon Counting PMT with Optional TCSPC Upgrade Capability |
| Brand | HORIBA |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Import Status | Imported |
| Model | DeltaPro |
| Dispersion Element | Grating |
| Slit Width / Spectral Bandpass | Not Specified |
| Resolution | Not Specified |
| Sensitivity | Not Specified |
| Wavelength Accuracy | Not Specified |
Show next