- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Yuntang |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | YT-LR1 |
| Price Range | USD 1,600 – 5,300 (FOB) |
| Measurement Principle | Isoperibol Oxygen Bomb Calorimetry |
| Temperature Resolution | 0.0001 K |
| Thermal Capacity | 10,500 J/K |
| Ambient Temperature Range | 5–35 °C |
| Relative Humidity Limit | ≤80% RH |
| Ignition Voltage | 24 V DC |
| Ignition Duration | 5 s |
| Temperature Range | 0–40 °C |
| Power Consumption | ≤80 W |
| Supply | AC 220 V ±10%, 50 Hz ±1 Hz |
| Net Weight | 35 kg |
| Dimensions (W×D×H) | 420 × 600 × 470 mm |
| Packaged Weight | 45 kg |
| Packaged Dimensions | 470 × 650 × 500 mm |
| Brand | Yuntang |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | YT-LR1 Oxygen Bomb Calorimeter |
| Price Range | USD 1,600 – 5,300 (FOB) |
| Measurement Principle | Isoperibol Bomb Calorimetry |
| Thermal Capacity | 10,500 J/K |
| Temperature Resolution | 0.0001 K |
| Ambient Temp. Range | 5–35 °C |
| Ignition Voltage | 24 V DC |
| Ignition Duration | 5 s |
| Measuring Temp. Range | 0–40 °C |
| Relative Humidity Limit | ≤80% RH |
| Max. Ambient Temp. Fluctuation | ±1 K during test |
| Power Supply | AC 220 V ±10%, 50 Hz ±1 Hz |
| Power Consumption | ≤80 W |
| Net Weight | 35 kg |
| Dimensions (W×D×H) | 420 × 600 × 470 mm |
| Gross Weight (incl. packaging) | 45 kg |
| Package Dimensions | 470 × 650 × 500 mm |
| Brand | Yuntang |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | YT-LR1 |
| Price Range | USD 1,600 – 5,300 (FOB) |
| Heat Capacity | 10,500 J/K |
| Ambient Temperature Range | 5–35 °C |
| Ignition Voltage | 24 V DC |
| Ignition Duration | 5 s |
| Temperature Measurement Range | 0–40 °C |
| Temperature Resolution | 0.0001 K |
| Power Consumption | ≤80 W |
| Supply Voltage | AC 220 V ±10 %, 50 Hz ±1 Hz |
| Net Weight | 35 kg |
| Dimensions (W×D×H) | 420 × 600 × 470 mm |
| Packaged Weight | 45 kg |
| Packaged Dimensions | 470 × 650 × 500 mm |
Show next