- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Yuntang |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | OEM Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | YT-JSD2 |
| Max Load | 100 kg (also displayable in N and lb) |
| Resolution | 0.01 kg |
| Accuracy | ±1% FS |
| Measurement Depth | 0–450 mm |
| Power Supply | Rechargeable Ni-MH battery pack |
| Battery Runtime | 6–8 hours continuous operation |
| Temperature Drift | 0.2 µV/°C (0–60 °C) |
| Zero Drift | ≤0.1 %FS / 8 h |
| Calibration Range | Full-scale calibration |
| Operating Temperature | 0–60 °C |
| Operating Humidity | ≤80 % RH (non-condensing) |
| Overload Capacity | 150 % FS |
| Data Storage | 447 values |
| Auto-Power-Off | Adjustable from 10 to 90 minutes |
| Gravity Compensation | User-configurable local g-value |
| Peak Hold & Auto-Peak Modes | Yes |
| USB Data Export | Yes |
| Backlit LCD Display with Invert Function | Yes |
| Battery Level Indicator | 3-level icon |
Show next