- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | DPH-2 Digital Portable pH Meter |
| Instrument Type | Pen-style pH Meter |
| Parameter Type | Single-parameter (pH) |
| Measurement Range | 0.0 to 14.0 pH |
| Resolution | ±0.1 pH (2.0–12.0 pH) |
| Accuracy | ±0.1 pH (2.0–12.0 pH) |
| Temperature Range | 0.0–50.0 °C with Automatic Temperature Compensation (ATC) |
| Calibration Points | 4.0, 7.0, and 10.0 pH buffer solutions |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Power Supply | Four LR44 button cells |
| Dimensions | 4.5 × 3.0 × 16.3 cm |
| Weight | 90 g (without accessories) |
Show next