- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | VISCO B(L) |
| Instrument Type | Portable Rotational Viscometer |
| Viscosity Range | 12–60,000,000 mPa·s |
| Temperature Range | 5.0–90.0 °C |
| Temperature Resolution | 0.1 °C |
| Temperature Accuracy | ±0.2 °C |
| Torque Range | 10.0–100.0% (recommended) |
| Speed Range | 0.01–250 rpm (28 selectable speeds) |
| Viscosity Accuracy | ±1% |
| Standard Spindles | L1, L2, L3, L4 |
| Power Supply | 4× AA alkaline batteries or AC adapter |
| Interface | USB to PC |
| Dimensions (main unit) | 178 × 86 × 194 mm |
| Weight (main unit) | 1.2 kg |
Show next