- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Shengtai Instruments |
|---|---|
| Origin | Shandong, China |
| Manufacturer Type | Direct Manufacturer |
| Country of Origin | China |
| Model | SD-2801A |
| Temperature Control Range | Constant 25 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1 °C |
| Penetration Measurement Accuracy | ±1 penetration unit |
| Maximum Penetration Depth | 700 penetration units |
| Penetration Time Control Accuracy | ±0.1 s |
| Resolution | 0.01 mm |
| Standard Cone Mass | 102.5 ± 0.05 g |
| Standard Needle Mass | 2.5 ± 0.05 g |
| Sample Cup Dimensions | Ø100 mm × ≥65 mm |
| Power Consumption | 80 W |
| Dimensions (L×W×H) | 340 × 282 × 515 mm |
| Net Weight | 11 kg |
Show next