- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Model | EV 16 |
| Heating Power | 2700 W |
| Max. Operating Temperature | 450 °C |
| Temperature Uniformity | ±1 °C across Heating Zone |
| Heating Surface Diameter | 85 mm |
| Overall Dimensions (W × D × H) | 900 × 225 × 110 mm |
| Weight | 10 kg |
| Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Number of Heating Positions | 6 |
| Heating Technology | Infrared Radiant Heating |
Show next