- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | Yes |
| Product Type | Imported |
| Model | KT-L 40s |
| Instrument Category | Electric Heating Digestion System |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Digestion Positions | 40 |
| Max. Heating Temperature | 430 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1 °C |
| Heating Principle | Aluminum Block with Drilled Wells |
| Reagent Channels | 8–40 |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Model | EV 16 |
| Heating Power | 2700 W |
| Max. Operating Temperature | 450 °C |
| Temperature Uniformity | ±1 °C across Heating Zone |
| Heating Surface Diameter | 85 mm |
| Overall Dimensions (W × D × H) | 900 × 225 × 110 mm |
| Weight | 10 kg |
| Voltage | 230 V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Number of Heating Positions | 6 |
| Heating Technology | Infrared Radiant Heating |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Type | Electric Heating Digestion Instrument |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Digestion Positions | 8 / 20 / 40 |
| Max. Heating Temperature | 430 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.5% |
| Heating Principle | Aluminum Block Heating |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Model | KI 11/26 |
| Max Temperature | 650 °C |
| Number of Heating Positions | 6 |
| Flask Capacity | 500 mL (standard), 750 mL (expanded neck) |
| Voltage | 400 V, 3P+N |
| Frequency | 50–60 Hz |
| Power Consumption | 3480 W |
| Dimensions (L×W×H) | 900 × 250 × 300 mm |
| Net Weight | 15 kg |
| Exhaust Configuration | Centralized waste gas duct with minimized overflow |
| Digestion Time (Typical) | ~2 h |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Type | Imported |
| Model | TTs125 |
| Max Temperature | 650 °C |
| Heating Element | Special Infrared Alloy |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer Type | Manufacturer |
| Product Category | Imported |
| Model | SMA 8s |
| Instrument Type | Electric Heating Digestion System |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Digestion Positions | 8 |
| Max Heating Temperature | 240 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1 °C |
| Heating Principle | Electrical Resistance Heating |
| Reagent Dispensing Channels | 0 (No reagent addition) |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | Yes |
| Import Status | Imported |
| Model | KT-L 20s |
| Instrument Type | Electric Heating Digestion System |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Digestion Positions | 20 |
| Max. Heating Temperature | 430 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1 °C |
| Heating Principle | Electric Flat-Plate Heater |
| Reagent Channels | 20 |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Type | Electric Heating Digestion Instrument |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Digestion Positions | 20 |
| Max Heating Temperature | 240 °C |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1 °C |
| Heating Principle | Resistive Electric Heating |
| Reagent Channels | 20 |
| Programmable Methods | 99 |
| Max Heating Stages per Method | 40 |
| Predefined Methods | 30 |
| Heating Rate Control | Variable |
| Footprint | 51.5 × 48.3 cm |
| Digestion Vessel Capacity | Up to 250 mL (8 samples simultaneously in standard configuration) |
| Safety Features | Integrated fume extraction interface, motorized lift stage, preheating function, automated TURBOSOG® and cooling water valve actuation |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Product Category | Imported |
| Model | TTs625 |
| Max Temperature | 650 °C |
| Heating Method | Direct infrared radiation onto digestion tubes |
| Rated Power | 2000 W |
| Voltage | 230 V AC, 50/60 Hz |
| Dimensions (W×D×H) | 636 × 354 × 740 mm |
| Weight | 21 kg |
| Digestion Tube Capacity | 6 × 250 mL (up to 800 mL with compatible racks) |
| Programmable Steps | Up to 40 segments per method, 99 methods storable |
| Tube Volume Range | 100–800 mL |
| Compliance | CE-marked, designed for GLP/GMP-aligned laboratories |
Show next