- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Instrument Type | Dumas Combustion Method |
| Automation Level | Fully Automated Nitrogen Determinator |
| Nitrogen Range | 0.003 mg – 50 mg N |
| Sample Weight | 0.5 mg – 1 g |
| Digestion/Combustion Time | 3–5 min per sample |
| Repeatability | < 0.5% RSD |
| Recovery Rate | > 99.5% |
| Power Consumption | 2000 W |
| Dimensions (L×W×H) | 370 mm × 800 mm × 500 mm |
| Carrier Gas Options | Helium (high sensitivity) or Argon (cost-optimized) |
| Sample Forms | Solid, liquid, paste |
| Optional Autosampler | 64-, 100-, or 144-position pneumatic autosampler |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Instrument Type | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Automation Level | Fully Automated |
| Nitrogen Determination Range | 0.1–200 mg N per sample |
| Steam Distillation Time | 3.5 min/sample |
| Repeatability | ±1% RSD |
| Sample Weight Capacity | ≤5 g (solid) |
| Nitrogen Recovery Rate | >99.5% |
| Power Consumption | 2200 W |
| Dimensions (L×W×H) | 527 × 390 × 697 mm |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Type | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Model | VAPODEST® 200 |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Nitrogen Range | 0.1–200 mg |
| Distillation Time | 2–4 min per sample |
| Repeatability | ±1% |
| Sample Weight (solid) | ≤5 g |
| Recovery Rate | 99.5% |
| Power Consumption | 2200 W |
| Dimensions (L×W×H) | 527 mm × 390 mm × 697 mm |
| Compatible Acid Titration Range | Universal (any standard acid concentration) |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Model | VAPODEST 400 |
| Instrument Type | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Automation Level | Semi-Automatic Steam Distillation System |
| Nitrogen Determination Range | 0.1–200 mg N |
| Distillation Time per Sample | 2–4 min |
| Repeatability | ±1% RSD |
| Sample Weight Capacity (Solid) | ≤5 g |
| Nitrogen Recovery Rate | ≥99.5% |
| Power Consumption | 2200 W |
| Dimensions (L×W×H) | 527 mm × 390 mm × 697 mm |
| Cooling Water Flow Requirement | 5–7 L/min |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Instrument Type | Dumas Combustion Method |
| Automation Level | Fully Automatic |
| Repeatability | RSD < 0.5% |
| Sample Weight Capacity | up to 1 g |
| Nitrogen Recovery Rate | ≥ 99.5% |
| Power Consumption | 1400 W |
| Dimensions (L × W × H) | 600 × 550 × 722 mm |
| Brand | C. Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Instrument Type | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Automation Level | Fully Automated |
| Nitrogen Range | 0.1–200 mg N |
| Distillation Time | 2–4 min per sample |
| Repeatability | ±1% RSD |
| Sample Mass | 1 g |
| Recovery Rate | >99.5% |
| Power Consumption | 2200 W |
| Dimensions (L×W×H) | 527 × 390 × 697 mm |
| Linear Range | 0.1–200 mg N |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Type | VAP500C |
| Instrument Category | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Automation Level | Fully Automated |
| Nitrogen Detection Range | 0.1 mg N (absolute) |
| Distillation Time | 2–4 min per sample |
| Repeatability | ±1% RSD |
| Sample Weight Capacity | 10–160 g |
| Nitrogen Recovery Rate | >99.5% |
| Power Consumption | 2300 W |
| Dimensions (L×W×H) | 960 mm × 600 mm × 1670 mm |
| Brand | Gerhardt |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Manufacturer | C. Gerhardt GmbH & Co. KG |
| Instrument Type | Kjeldahl Nitrogen Determinator |
| Automation Level | Semi-Automatic |
| Nitrogen Determination Range | 0.1–200 mg |
| Distillation Time | 3.5 min |
| Repeatability | ±1% |
| Sample Weight Capacity | ≤5 g (solid) |
| Nitrogen Recovery Rate | ≥99.5% |
| Power Consumption | 2200 W |
| Dimensions (L×W×H) | 527 mm × 390 mm × 697 mm |
| Linearity Range | 0.1–200 mg N |
| Water Consumption | ~3 L/min |
| Operating Voltage/Frequency | 230 V AC, 50/60 Hz |
| Net Weight | 34 kg |
Show next