- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | LECO |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer | LECO Corporation |
| Instrument Type | Oxygen Bomb Calorimeter |
| Measurement Mode | Isoperibol |
| Temperature Range | 0–80 °C |
| Temperature Resolution | 0.0001 °C |
| Precision | ≤0.10% RSD |
| Single-Sample Analysis Time | ≤5.5 min |
| Heat Capacity Calibration Range | 35,000 kJ/kg |
| Outer Water Jacket Volume | 12 L |
| Inner Water Bucket Volume | 6 L |
| Brand | LECO |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer | LECO Corporation |
| Product Type | Imported Instrument |
| Model | AMH55 |
| Instrument Category | Microhardness Tester |
| Measurement Range | 0–2000 HV (typical for Vickers microhardness) |
| Total Test Force | 1–60 kgf |
| Test Space (X × Y) | 260 × 150 mm |
| Automation Level | Fully Automated / Semi-Automated / Lite Configurations Available |
| Software Platform | Cornerstone® v5.0+ |
| Brand | LECO |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Product Origin | Imported |
| Model | TGA801 |
| Price | Upon Request |
| Temperature Range | 100 °C to 1000 °C |
| Temperature Accuracy | ±0.5 K |
| Balance Sensitivity | 0.1 µg |
| Heating/Cooling Rate | Up to 15 K/min |
Show next