- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Tannas & King |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | KV801 / KV802 / KV803 |
| Temperature Range | KV801: +30 °C to –40 °C |
| KV802 | +30 °C to –70 °C |
| KV803 | +40 °C to 150 °C |
| Temperature Stability | ±0.1 °C (digital) / ±0.01 °C (analog) for KV801/KV802 |
| Cooling Capacity | 600 W at 0 °C, 300 W at –40 °C, 100 W at –70 °C |
| Heating Capacity | 1500 W (KV803 only) |
| Bath Volume | ~11.5 L |
| Sample Capacity | 4 capillary viscometers (KV801/KV802), 6 capillary viscometers (KV803) |
| Dimensions (W×D×H) | 42 cm × 53 cm × 66 cm |
| Net Weight | ~68 kg |
| Shipping Weight | 122–136 kg |
| Shipping Dimensions (W×D×H) | 81 cm × 76 cm × 104 cm |
| Power Supply | KV801/KV802: 208–220 V, 10 A, 50/60 Hz |
| KV803 | 220 V, 8 A, 50/60 Hz |
| Refrigerants | R410A (KV801), R507/R508B (KV802) |
| Compressor | 1/3 HP |
| Viewing Window | 41 cm × 23 cm |
| Compliance | ASTM D445, GB/T 265 |
Show next