- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Tannas & King |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Status | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | TBS2100E-F / TBS3000 |
| Price | Upon Request |
| Dimensions (Viscometer) | 18 × 30.5 × 35.5 cm |
| Dimensions (Control Unit) | 46 × 46 × 15 cm |
| Dimensions (Auto-sampler, optional) | 46 × 51 × 61 cm |
| Weight (Viscometer) | 15.5 kg |
| Weight (Control Unit) | 9 kg |
| Weight (Auto-sampler) | 25.4 kg |
| Voltage | 220–240 V AC |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Sample Volume | 50 mL (recommended) |
| Test Duration per Sample | ~5–7 min |
| Temperature Range | 40 °C to 200 °C (±0.1 °C stability) |
| Shear Rate Range | 5×10⁴ s⁻¹ to 7×10⁶ s⁻¹ |
| Speed Steps | 12 discrete settings (800–8000 rpm) |
| Overtemperature Protection | Programmable safety limit |
| Compliance | CE-marked |
| Shipping Weight (Manual System) | 68 kg |
| Shipping Weight (Auto System) | 72.5 kg |
| Shipping Dimensions (Manual) | 61 × 81 × 89 cm |
| Shipping Dimensions (Auto) | 61 × 81 × 127 cm |
| Brand | PCS Instruments |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Model | ABS |
| Power Supply | 100–230 V AC, 750 VA |
| Operating Temperature | 15–35 °C |
| Operating Humidity | 20–80 % RH (non-condensing) |
| Weight | 34 kg |
| Dimensions | Not specified |
| Compressed Air Requirement | ASTM D5001-compliant (≤0.1 ppm hydrocarbons), dry and oil-free |
| Deionized Water Reservoir Capacity | ~1000 tests per fill |
| Control | Microprocessor-based, fully automated |
| Environmental Compliance | Designed for ISO/IEC 17025-aligned laboratories |
| Software Interface | PC-based control and data logging with audit-trail capability |
| Brand | PCS Instruments |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Model | HFRR |
| Frequency Range | 10–200 Hz |
| Stroke Range | 20 µm–2.0 mm |
| Load Capacity | 0–1.0 kg (via calibrated weights) |
| Maximum Friction Force | up to 10.0 N (amplitude-dependent) |
| Operating Temperature | ambient to 150 °C (up to 400 °C with optional high-power heating module) |
| Standard Counterface | 10.0 mm diameter × 3.0 mm thick steel disc |
| Standard Indenter | 6.0 mm diameter hardened steel ball |
| Compliance | ASTM D6079, ASTM D7688, ISO 12156-1, SH/T 0765–2021 |
| Brand | Tannas & King |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Status | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | TBR |
| Pricing | Upon Request |
| Brand | Tannas&King |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | SBT DC-II |
| Pricing | Upon Request |
| Dimensions (W×D×H) | 32 × 51 × 74 cm |
| Weight | ~36.3 kg |
| Power Supply | 220–240 VAC, 50/60 Hz |
| Cooling Range | +90 °C to –45 °C (±0.1 °C stability) |
| Max. Cooling Rate | 60 °C/h |
| Heating Capability | Up to 90 °C |
| Sample Capacity | 2 simultaneous tests |
| Control | Single PC can manage up to 4 units |
| Safety Certifications | CE compliant |
| Transport Dimensions | ~81 × 76 × 104 cm |
| Transport Weight | ~125 kg |
| Compliant Standards | ASTM D5133, ASTM D7110, ILSAC GF-2 through GF-6 (A&B), API SL/SM/SN, GB 11121, SH/T 0732, JPI-5S-56-99 |
| Brand | PCS Instruments |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Model | USV |
| Shear Rate Range | up to 1×10⁷ s⁻¹ |
| Temperature Range | 40 °C to 150 °C |
| Rotor/Spindle Material | Tungsten Carbide |
| Stator Material | Tungsten Carbide |
| Gap Setting | Fixed 1 mm |
| Motor Type | DC Servo Motor |
| Max Speed | 20,000 rpm |
| Acceleration Time (0–full speed) | ≤100 ms |
| Torque Measurement | Integrated via microprocessor-controlled motor and electromagnetic clutch |
| Thermal Management | Optimized gap geometry minimizes shear-induced temperature rise |
| Calibration | No routine gap calibration required due to matched thermal expansion coefficients |
| Brand | Tannas & King |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Status | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | TEOST |
| Pricing | Upon Request |
Show next