- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | PRIMA SCI (UK) |
|---|---|
| Origin | Shanghai, China |
| Model | innoLab 10P |
| Instrument Type | Portable |
| Parameter Type | Single-Parameter (pH/ORP/Temp) |
| Measurement Range | 0.00–14.00 pH (extended: –2.00 to +16.00 pH), –2000 to +2000 mV, –5.0 to 120.0 °C |
| Resolution | 0.01 pH, 0.1 mV (±600.0 mV), 1 mV (full range), 0.1 °C/0.1 °F |
| Accuracy | ±0.01 pH, ±0.2 mV (±600.0 mV), ±1 mV (full range), ±0.3 °C / ±0.5 °F |
| Calibration | Auto-recognition of 1–3 point NIST-traceable buffer calibration |
| Temperature Compensation | Automatic (ATC) or Manual (MTC), –5.0 to +120.0 °C |
| Electrode Interface | BNC + 3.5 mm temperature probe jack |
| Display | 43 × 70 mm LCD, 120° viewing angle |
| Housing Rating | IP65 |
| Dimensions | 73 × 152 × 42 mm (W × H × D) |
| Weight | 250 g |
| Power | 2 × 1.5 V AA alkaline batteries (>500 h operation) |
| Data Storage | Optional 100-point memory |
| Auto-Off | Selectable (10 min idle timeout) |
| Key Features | Differential signal circuitry, electrode health diagnostics (Slope/Offset), STABLE reading indicator, MTC fallback mode, ergonomic grip, scratch-resistant display |
| Key | Brand: GreenPrima |
|---|---|
| Origin | Switzerland |
| Model | PM8202P |
| Measurement Range | 0.00–14.00 pH, −2000 to +2000 mV, 0–130 °C |
| Resolution | 0.01 pH, 1 mV, 0.1 °C |
| Accuracy | ±0.01 pH, ±0.1 mV, ±0.1 °C |
| Calibration Standard | NIST-traceable buffers |
| Temperature Compensation | Automatic/manual (NTC10k or PT1000) |
| Output | Dual isolated 4–20 mA, RS485 Modbus RTU |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Power Supply | 90–260 VAC / 50–60 Hz or 24 VDC option |
| Mounting | Wall, panel, or pipe |
| Dimensions | 144 × 144 × 108 mm |
| Weight | 0.87 kg |
| Brand | PRIMASCI |
|---|---|
| Model | innoLab 20P |
| Type | Benchtop pH Meter |
| Parameters | Single-parameter (pH, ORP, Temperature) |
| Measurement Range | −2.00 to +16.00 pH |
| Resolution | ±0.01 pH |
| Accuracy | ±0.01 pH |
| Calibration | Auto-recognizing 1–3-point calibration with USA-standard buffers |
| Electrode Compatibility | Glass electrode or antimony electrode (HF-resistant mode) |
| Temperature Compensation | Automatic (ATC) or manual (MTC), −5.0 to 120.0 °C |
| Data Storage | 100 measurement records |
| Power | AC 100–240 V adapter + built-in rechargeable Li-ion battery (1300 mAh) |
| Dimensions | 150 × 194 × 56 mm (W × L × H) |
| Weight | 1.0 kg |
| Brand | PRIMA (UK) |
|---|---|
| Origin | Taiwan |
| Model | innoLab 10P |
| Instrument Type | Portable |
| Parameter Type | Single-Parameter |
| pH Range | -2.00 to 16.00 |
| ORP Range | -2000 to +2000 mV |
| Temperature Range | -5.0 to 120.0 °C |
| Resolution | 0.01 pH / 0.1 mV (±600.0 mV) / 0.1 °C |
| Accuracy | ±0.01 pH / ±0.2 mV (≤ ±600 mV), ±1 mV (> ±600 mV) / ±0.3 °C |
| Calibration | Up to 5-point auto-calibration with NIST-traceable buffers |
| Temperature Compensation | Automatic or manual |
| Display | 43 × 70 mm LCD |
| Power | 2 × AA batteries |
| IP Rating | IP65 (pH mode), IP67 (conductivity/DO-capable variants) |
| Dimensions | 73 × 152 × 42 mm |
| Weight | 250 g |
| Brand | GreenPrima |
|---|---|
| Origin | United Kingdom |
| Manufacturer Type | Original Equipment Manufacturer (OEM) |
| Product Category | Imported Instrument |
| Model Series | PM8202P / PM8200P / PM7202P |
| Instrument Type | Portable & Online Dual-Mode |
| Parameter Types | Multi-parameter (pH, ORP, Temperature) |
| pH Measurement Range | -2.0 to 16.0 pH |
| pH Resolution | 0.01 pH |
| pH Accuracy | ±0.01 pH |
| ORP Accuracy | ±1 mV |
| Temperature Compensation | Automatic (NTC 10 kΩ) |
| Output Interfaces | Dual Isolated 4–20 mA, RS485 Modbus RTU |
| Enclosure Rating | IP67 |
| Operating Temperature | -10 to 60 °C (electronics) |
| Power Supply | 24 VDC ±15% |
| Data Logging | Internal non-volatile memory (≥100,000 records) |
| Relay Outputs | 2 programmable (SPDT, 250 VAC/3 A) |
Show next