- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | SONIX |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | Echo-LS |
| Instrument Type | Scanning Acoustic Microscope |
| Resolution | 10,000 × 10,000 pixels |
| Max. Scan Area | 350 mm × 350 mm |
| Scan Speed | 1000 mm/s |
| Acceleration | 10,000 mm/s² |
| Transducer Frequency Range | 10–300 MHz |
| Dimensions | 787 mm (W) × 787 mm (D) × 1219 mm (H) |
| Brand | Bruker |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | Opterra II |
| Type | Multipoint Scanning Confocal Microscope |
| Application Focus | Live-Cell Quantitative Imaging |
| Optical Architecture | Dual-Galvo Scanning with High-Density Pinhole Array |
| Excitation Compatibility | 405–640 nm Laser Lines |
| Z-Step Resolution | Adjustable down to 100 nm |
| Maximum Z-Stack Acquisition Speed | ≤60 s for 56 slices at 2 µm intervals |
| Field Uniformity | <±1.5% Intensity Variation Across FOV |
| Phototoxicity Profile | Optimized for Extended Time-Lapse Imaging of Sensitive Specimens |
| Compliance | Designed for GLP/GMP-Compliant Workflow Integration |
| Software Platform | Prairie View™ v6.x with FDA 21 CFR Part 11 Audit Trail Support |
| Brand | Ocean Optics |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Origin Category | Imported |
| Model | HRS-5A |
| Pricing | Available Upon Request |
| Brand | YXLON International GmbH |
|---|---|
| Origin | Germany |
| Model | Cougar EVO |
| Detector Type | Flat-Panel Digital Detector (42 × 42 mm FOV) |
| Max. Geometric Magnification | 2000× |
| Gray Levels | 65,000 |
| Display | 20" LCD Monitor |
| Max. Sample Dimensions | 440 × 550 mm |
| Max. Inspection Area | 310 × 310 mm |
| Motion Axes | X/Y Translation, X-ray Tube Z-Adjustment, Detector Z-Adjustment, Detector Tilt (±72.5°), Optional Rotary Stage (360°), Optional Manual Sample Tilt/Rotate (±30°) |
| CT Acquisition Time | ≤3 min per scan |
| Spatial Resolution (2D) | <1.0 µm |
| Software | FGUI with CNC Automation, BGA Void Analysis, and μCT Reconstruction Engine |
| Upgrade Path | Field-upgradable to full micro-CT capability |
| Brand | SONIX |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | Echo-VS |
| Instrument Type | Ultrasonic Scanning Acoustic Microscope (SAM) |
| Detection Resolution | < 1 µm |
| Scan Speed | 2.5× faster than conventional SAM systems at high resolution |
| Transducer Frequency Range | Up to 200 MHz (typical for high-resolution failure analysis) |
| Dual-Mode Imaging | Pulse-Echo and Through-Transmission (PETT) |
| Software Features | TAMI tomographic imaging, FSF surface-following scan, ICEBERG offline analysis, programmable automated scan sequences |
Show next