- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PRM-100α DX |
| Measurement Range | nD 1.32000–1.55700, Brix 0.00–100.00%, Temp −5.0–160.0°C |
| Resolution | nD ±0.0001 or ±0.00001, Brix ±0.01% or ±0.1% (selectable) |
| Accuracy | nD ±0.00010, Brix ±0.05% (at stable temp, using sucrose standard) |
| Temperature Compensation | 5–100°C |
| Output | RS-232C, 4–20 mA |
| Response Time | ~1 sec/reading |
| Prism Material | Synthetic Sapphire |
| Wetted Parts | SUS316L |
| Pressure Rating | 0.98 MPa |
| IP Rating | IP67 (both sensor & display unit) |
| Power | AC 100–240 V, 50/60 Hz, 30 VA |
| Cable Length | Standard 15 m (up to 200 m optional) |
| Dimensions (Sensor) | 10.8 × 17.26 × 10.8 cm, 2.6 kg |
| Dimensions (Display Unit) | 19.2 × 10 × 24 cm, 3.3 kg |
Show next