- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PR-301α (High-Concentration) |
| Measurement Range | Brix 45.0–90.0% |
| Accuracy | ±0.1% Brix |
| Resolution | 0.1% Brix |
| Temperature Compensation | Automatic (ATC), 10–30°C |
| Operating Ambient Temperature | 10–30°C |
| Power Supply | 9V Alkaline Battery (006P) |
| Dimensions (L×W×H) | 170 × 90 × 40 mm |
| Weight | 300 g (instrument only) |
| IP Rating | IP64 |
| Sample Volume | 2–3 drops |
| Measurement Time | <3 seconds |
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PEN-PRO3730 |
| Brix Range | 0.0–85.0% |
| Brix Resolution | 0.1% |
| Brix Accuracy | ±0.2% |
| Measurement Time | 2 seconds |
| Sample Volume | 0.3 mL |
| Operating Temperature | 10–40°C |
| Measured Sample Temperature Range | 10–100°C (with Automatic Temperature Compensation, ATC) |
| IP Rating | IP65 (Prism Head: IP67) |
| Dimensions | 16(W) × 3.8(D) × 1.8(H) cm |
| Weight | 70 g (without accessories) |
| Power Supply | 1 × AAA alkaline battery |
Show next