- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PRM-100α DX |
| Refractive Index Range | 1.32000–1.55700 |
| Temperature Measurement Range | 5.0–100.0°C |
| Basic Instrument Error | ±0.00010 (nD) |
| Resolution | 0.0001 or 0.00001 (nD), 0.01% or 0.1% (Brix) |
| Display Unit Dimensions | 19.2 × 10 × 24 cm, 3.3 kg |
| Sensor Unit Dimensions | 10.8 × 17.26 × 10.8 cm, 2.6 kg |
| IP Rating | IP67 (both units) |
| Prism Material | Sapphire |
| Sample Cell Material | SUS316L |
| Output | RS-232C, 4–20 mA analog, RS-485 (sensor-to-display cable, standard 15 m, up to 200 m) |
| Power Supply | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 30 VA |
| Measurement Time | ~1 second |
Show next