- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PR-201α (Wide-Range Digital) |
| Measurement Range | 0.0–60.0% Brix |
| Accuracy | ±0.1% Brix |
| Temperature Compensation | Automatic (ATC), 10–40°C |
| Resolution | 0.1% Brix |
| Operating Ambient Temperature | 10–40°C |
| Power Supply | 9V Alkaline Battery (006P) |
| IP Rating | IP64 |
| Dimensions & Weight | 17 × 9 × 4 cm, 300 g (main unit only) |
| Brand | ATAGO |
|---|---|
| Origin | Japan |
| Model | PR-101α |
| Measurement Range | Brix 0.0–45.0% |
| Minimum Display Resolution | 0.1% Brix |
| Accuracy | ±0.1% Brix |
| Temperature Compensation | Automatic (5–40°C) |
| IP Rating | IP64 |
| Power Supply | 9V Alkaline Battery (006P) |
| Dimensions | 170 × 90 × 40 mm |
| Weight | 300 g (body only) |
| Calibration Standards Available | 10%, 20%, 30%, 40% Sucrose Solutions (RE-110010/20/30/40) |
Show next