- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | Lloyd |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | LD10 |
| Maximum Load Capacity | 10 kN (2248 lbf) |
| Column Spacing | 452 mm (17.8 in) |
| Crosshead Travel (Standard) | 1070 mm (42 in) |
| Crosshead Travel (Extended) | 1669 mm (65.7 in) |
| Drive System | AC Servo Motor with Preloaded Ball Screw |
| Load Cell | Interchangeable Spoke-Type Sensor |
| Compliance | CE Certified |
| Software | NEXYGENPlus with Built-in Standards Library |
| Frame Stiffness | High-Rigidity Dual-Column Architecture |
| Ease of Use | Intuitive Setup, Low Maintenance |
| Brand | Lloyd Instruments |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | LD30 |
| Maximum Load Capacity | 30 kN (6,744 lbf) |
| Column Spacing | 452 mm (17.8 in) |
| Standard Crosshead Travel | 1070 mm (42 in) |
| Extended Crosshead Travel | 1669 mm (65.7 in) |
| Drive System | AC Servo Motor with Preloaded Ball Screw |
| Load Cell Type | Interchangeable Spoke-Type Load Cells |
| Compliance | CE Certified |
| Software | NEXYGENPlus with Built-in Standards Library |
| Frame Stiffness | High-Rigidity Dual-Column Architecture |
| Ease of Use | Intuitive Setup, Low Maintenance Design |
Show next