- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | Xenotest Alpha+ |
| Lamp Configuration | 1 × 2200 W air-cooled xenon arc lamp |
| Exposure Area | 1320 cm² |
| Maximum Irradiance | 180 W/m² (3× solar intensity, 300–400 nm) |
| Temperature Control | Chamber temperature only (up to 70 °C) or dual control (chamber + black standard thermometer, up to 130 °C) |
| Humidity Range | 10–95% RH |
| Humidity System | Ultrasonic humidification |
| Water Spray System | Integrated with 60 L reservoir |
| Sample Rotation | Motorized carousel accommodating 11 sample holders |
| Irradiance & BST Monitoring | XENOSENSIV sensor at sample plane (300–400 nm) |
| User Interface | Color touchscreen with multilingual support |
| Data Output | RS-232, Ethernet, SD card |
| Compliance | ASTM G155, ISO 4892-2, ISO 11341, SAE J2527, AATCC TM16, GB/T 16422.2, and other major weathering standards |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | BCX |
| Temperature Range | Exposure Zone up to 55 °C (131 °F), High-Temp Option up to 71 °C (160 °F) |
| Chamber Construction | Fiberglass-Reinforced Polymer (FRP) with Gel-Coated Exposure Zone |
| Solution Reservoir Capacity | 35 US gal (132 L) |
| Spray System | Full-Fog Dispersion Tower or Full-Fog Dispersion II System |
| Humidification | Heated Air-Pressurized Fog Tower with Automatic Fill |
| Heating | Titanium Rod Heaters in Exposure Zone |
| Drainage | Front & Rear Wet-Bottom Drain Assemblies |
| Optional Features | Pneumatic Lid Assist (BCX9000/BCX11000), Transparent Polypropylene Lid (BCX9000), Ridge-Style Condensate-Resistant Lid Design |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | Xenotest 220 / Xenotest 220+ |
| Lamp | One 2200 W air-cooled xenon arc lamp |
| Exposure Area | 2310 cm² |
| Irradiance Control Range | 300–400 nm |
| Black Standard Temperature Control | Up to 100 °C (dual-control mode) |
| Chamber Temperature Control | Up to 65 °C (single-mode) or synchronized with black standard (dual-mode) |
| Relative Humidity Range (Illuminated Phase) | 20–85 % RH |
| Humidity System | Ultrasonic humidification with 60 L integrated reservoir and auto-refill |
| Sample Capacity | 38 standard textile specimens (19 dual-position sample holders) |
| Compliance | ISO 105-B02, AATCC TM16-2004 Option 3, Marks & Spencer C9/C9A |
| User Interface | Monochrome keypad panel (Xenotest 220) or color touchscreen with multilingual UI (Xenotest 220+) |
| Data Storage | Internal flash memory |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SUNTEST XLS+ |
| Xenon Lamp Power | 1700 W |
| Irradiance Range | 30–65 W/m² (300–400 nm) |
| Black Standard Temperature (BST) Range | 45–100 °C |
| Exposure Area | 1170 cm² |
| Dimensions (W×D×H) | 90 × 54 × 62 cm |
| Compliance | ISO 4892-1, CIE 85 |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SUNTEST XXL+ FD |
| Xenon Lamp Power | 1700 W |
| Irradiance Range | 30–65 W/m² (300–400 nm) |
| Exposure Area | 3000 cm² |
| Dimensions (W×D×H) | 90 × 91 × 172 cm |
| Black Standard Temperature (BST) Control Range | 25–100 °C |
| Chamber Temperature (CHT) Range | 15–70 °C (with SunCool cooling system enabled/disabled) |
| Humidity Control | Ultrasonic humidification system (optional with SunCool deactivation) |
| Spray System | Integrated 60 L tank, 25–70 °C operation |
| Sample Plane Tilt | 5° |
| Irradiance & Temperature Tolerance | User-definable setpoint tolerances for all critical parameters |
| Compliance | ISO 4892-1, CIE 85:2015 |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SUNTEST CPS+ |
| Xenon Lamp Power | 1500 W |
| Irradiance Range | 30–65 W/m² (300–400 nm) |
| Black Standard Temperature (BST) Range | 35–100 °C (without SunCool) |
| Exposure Area | 560 cm² |
| Dimensions (W×D×H) | 90 × 35 × 35 cm |
| Cooling | Air-cooled lamp |
| Control Interface | Microprocessor-based with programmable keypad and monochrome display |
| Compliance | ISO 4892-1, CIE Publication No. 85 |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | CCX |
| Temperature Range | Up to 71°C (standard), optional up to 90°C |
| Chamber Capacities | 565 L (CCX2000) to 3115 L (CCX11000) |
| Compliance | SAE J2334, Ford BI-123-01, Ford APGE, GM9540P, GMW14872, ASTM B117, ISO 9227, DIN 50021 |
| Control System | PLC-based with programmable multi-step cycling |
| Humidity Generation | Heated foam tower with pressure-regulated air bleed |
| Exposure Zone Construction | Fiberglass-reinforced polymer (FRP) with gel-coated interior |
| Solution Reservoir | 227 L (60 gal) standard |
| Heating | Titanium rod heaters in exposure zone |
| Lid Design | Ridge-roof configuration to prevent condensate drip |
| Sealing | Dual magnetic gasket on transparent lid |
| Optional Features | SO₂ injection, Prohesion™ mode, non-condensing humidity control |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | UVTest |
| Test Duration | 1–9999 h |
| Irradiance Range | Typical 0.89 W/m² (UVA), 0.71 W/m² (UVB) |
| Lamp Power | 40 W per tube |
| Humidity Control | High-humidity mode |
| Illuminated Chamber Temperature Range | 35–80 °C |
| Black Panel Temperature (BPT) Range | UV Phase 35–80 °C |
| Spectral Peak Wavelengths | 351 nm, 340 nm, 313 nm (irradiance-controlled) |
| Brand | Chatillon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | DFS 3 |
| Force Range | 0.5–500 lbf (2.5–2500 N) |
| Accuracy | ±0.1% of full scale |
| Sampling Rate | Up to 30 kHz |
| Display | Full-color LCD with adjustable brightness and invertible orientation |
| Units | ozf, gf, lbf, kgf, N |
| Interface | USB, RS-232 |
| Software | ForceTest 3.0 (included) |
| Compliance | CE, RoHS |
| Enclosure Rating | IP65-rated front panel |
| Password Protection | Yes (menu lock, setup lock, result masking) |
| Built-in Statistics | Min/Max/Avg/Peak/SD/CPK |
| Audible Feedback | Configurable key tone & alarm |
| Environmental Rating | Operating temp. 0–40 °C, humidity ≤80% RH non-condensing |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SF Series |
| Chamber Capacity | 420–3680 L |
| Internal Dimensions (W×D×H) | 0.76×0.56×0.99 m to 3.05×1.22×0.99 m |
| External Dimensions (W×D×H) | 1.07×0.97×1.52 m to 3.81×1.52×1.60 m |
| Temperature Range | Ambient to 55 °C (standard operation) |
| Humidity Control | Non-condensing RH 10–98% |
| Salt Spray Deposition Rate | Compliant with ASTM B117 (typically 1.0–2.0 mL/80 cm²/h) |
| Compliance | ASTM B117, ASTM D1735, ISO 9227, ASTM G85 Annexes 4 & 5, ISO 6988, GM 4429P, GM 4465P, CASS, SWAAT, ASTM D2247, FLTM BQ4-2, Corrodcote™ |
| Brand | Lloyd |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | LD10 |
| Maximum Load Capacity | 10 kN (2248 lbf) |
| Column Spacing | 452 mm (17.8 in) |
| Crosshead Travel (Standard) | 1070 mm (42 in) |
| Crosshead Travel (Extended) | 1669 mm (65.7 in) |
| Drive System | AC Servo Motor with Preloaded Ball Screw |
| Load Cell | Interchangeable Spoke-Type Sensor |
| Compliance | CE Certified |
| Software | NEXYGENPlus with Built-in Standards Library |
| Frame Stiffness | High-Rigidity Dual-Column Architecture |
| Ease of Use | Intuitive Setup, Low Maintenance |
| Brand | LLOYD |
|---|---|
| Origin | Denmark |
| Model | LSPlus Series |
| Instrument Type | Electromechanical Tensile and Compression Testing Machine |
| Maximum Test Force | 5000 kN |
| Speed Range | 0.001–2032 mm/min |
| Force Accuracy | ±0.5% of reading |
| Crosshead Travel | 800 mm |
| Displacement Resolution | 0.00004 mm |
| Brand | Davenport |
|---|---|
| Origin | USA |
| Manufacturer Type | Authorized Distributor |
| Product Origin | Imported |
| Model | PETPlus |
| Pricing | Available Upon Request |
| Brand | Lloyd Instruments |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | LD30 |
| Maximum Load Capacity | 30 kN (6,744 lbf) |
| Column Spacing | 452 mm (17.8 in) |
| Standard Crosshead Travel | 1070 mm (42 in) |
| Extended Crosshead Travel | 1669 mm (65.7 in) |
| Drive System | AC Servo Motor with Preloaded Ball Screw |
| Load Cell Type | Interchangeable Spoke-Type Load Cells |
| Compliance | CE Certified |
| Software | NEXYGENPlus with Built-in Standards Library |
| Frame Stiffness | High-Rigidity Dual-Column Architecture |
| Ease of Use | Intuitive Setup, Low Maintenance Design |
| Brand | Chatillon |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | DFX II |
| Accuracy | ±0.3% of full scale |
| Display | Dot-matrix LCD |
| Battery Life | 70–100 hours (continuous use) |
| Force Ranges | 10 lbf, 50 lbf, 100 lbf, 200 lbf |
| Units | ozf, gf, lbf, kgf, N |
| Interface | Built-in calibration routine |
| Language Selection | Yes |
| Compliance | ASTM E4, ISO 7500-1 (Class 1), GLP-compliant data logging capability |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SF Walk-In Series |
| Internal Dimensions (L×W×H) | 1.83×1.83×2.13 m (SF7000) / 2.44×1.83×2.13 m (SF9500) / 3.05×1.83×2.13 m (SF12000) |
| External Dimensions (L×W×H) | 2.13×2.13×2.74 m (SF7000) / 2.74×2.13×2.74 m (SF9500) / 3.35×2.13×2.74 m (SF12000) |
| Test Volume | 7,136–11,893 L |
| Temperature Range | Ambient to 49 °C (120 °F) |
| Construction | PVC-lined interior with sloped fiberglass or low-carbon steel chamber walls |
| Standard Features | Tempered Plexiglas® observation window, internal safety interlock door, elevated floor with rubber/plastic matting, external-mounted controls and lighting, digital temperature controller with display |
| Brand | Chatillon |
|---|---|
| Origin | Denmark |
| Model | DFX3 |
| Capacity Options | 10 lbf / 50 lbf / 100 lbf / 200 lbf |
| Units | ozf, gf, lbf, kgf, N |
| Battery Life | Up to 40 hours |
| Data Storage | 100 timestamped readings |
| Overload Protection | 150% of full scale |
| Calibration | NIST-traceable |
| Interface | USB-C |
| Display | Full-color LCD with real-time load bar and peak hold |
Show next