- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | GRABNER |
|---|---|
| Origin | Austria |
| Model | MiniDIS |
| Temperature Range | 0–400 °C |
| Temperature Accuracy | ±0.1 °C |
| Cold Bath Temperature Range | −20 °C to +60 °C |
| Distillation Rate | 1–11 mL/min |
| Volume Detection Range | 0.1 mL |
| Volume Resolution | 0.1 mL |
| Sample Volume | 6 mL |
| Residue Measurement Accuracy | ±0.003 g |
| Dimensions (W×H×D) | 200×320×220 mm |
| Weight | 13 kg |
| Power Supply | 100–240 V AC, 50/60 Hz, 150 W |
| Optional DC Input | 12 V/10 A |
| Compliance | ASTM D7344, ASTM D86, ISO 3405, IP 123, DIN 51751 (Groups 0–4) |
Show next