- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | LLOYD |
|---|---|
| Origin | Denmark |
| Model | LSPlus Series |
| Instrument Type | Electromechanical Tensile and Compression Testing Machine |
| Maximum Test Force | 5000 kN |
| Speed Range | 0.001–2032 mm/min |
| Force Accuracy | ±0.5% of reading |
| Crosshead Travel | 800 mm |
| Displacement Resolution | 0.00004 mm |
Show next