- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | BCX |
| Temperature Range | Exposure Zone up to 55 °C (131 °F), High-Temp Option up to 71 °C (160 °F) |
| Chamber Construction | Fiberglass-Reinforced Polymer (FRP) with Gel-Coated Exposure Zone |
| Solution Reservoir Capacity | 35 US gal (132 L) |
| Spray System | Full-Fog Dispersion Tower or Full-Fog Dispersion II System |
| Humidification | Heated Air-Pressurized Fog Tower with Automatic Fill |
| Heating | Titanium Rod Heaters in Exposure Zone |
| Drainage | Front & Rear Wet-Bottom Drain Assemblies |
| Optional Features | Pneumatic Lid Assist (BCX9000/BCX11000), Transparent Polypropylene Lid (BCX9000), Ridge-Style Condensate-Resistant Lid Design |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | CCX |
| Temperature Range | Up to 71°C (standard), optional up to 90°C |
| Chamber Capacities | 565 L (CCX2000) to 3115 L (CCX11000) |
| Compliance | SAE J2334, Ford BI-123-01, Ford APGE, GM9540P, GMW14872, ASTM B117, ISO 9227, DIN 50021 |
| Control System | PLC-based with programmable multi-step cycling |
| Humidity Generation | Heated foam tower with pressure-regulated air bleed |
| Exposure Zone Construction | Fiberglass-reinforced polymer (FRP) with gel-coated interior |
| Solution Reservoir | 227 L (60 gal) standard |
| Heating | Titanium rod heaters in exposure zone |
| Lid Design | Ridge-roof configuration to prevent condensate drip |
| Sealing | Dual magnetic gasket on transparent lid |
| Optional Features | SO₂ injection, Prohesion™ mode, non-condensing humidity control |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SF Series |
| Chamber Capacity | 420–3680 L |
| Internal Dimensions (W×D×H) | 0.76×0.56×0.99 m to 3.05×1.22×0.99 m |
| External Dimensions (W×D×H) | 1.07×0.97×1.52 m to 3.81×1.52×1.60 m |
| Temperature Range | Ambient to 55 °C (standard operation) |
| Humidity Control | Non-condensing RH 10–98% |
| Salt Spray Deposition Rate | Compliant with ASTM B117 (typically 1.0–2.0 mL/80 cm²/h) |
| Compliance | ASTM B117, ASTM D1735, ISO 9227, ASTM G85 Annexes 4 & 5, ISO 6988, GM 4429P, GM 4465P, CASS, SWAAT, ASTM D2247, FLTM BQ4-2, Corrodcote™ |
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | SF Walk-In Series |
| Internal Dimensions (L×W×H) | 1.83×1.83×2.13 m (SF7000) / 2.44×1.83×2.13 m (SF9500) / 3.05×1.83×2.13 m (SF12000) |
| External Dimensions (L×W×H) | 2.13×2.13×2.74 m (SF7000) / 2.74×2.13×2.74 m (SF9500) / 3.35×2.13×2.74 m (SF12000) |
| Test Volume | 7,136–11,893 L |
| Temperature Range | Ambient to 49 °C (120 °F) |
| Construction | PVC-lined interior with sloped fiberglass or low-carbon steel chamber walls |
| Standard Features | Tempered Plexiglas® observation window, internal safety interlock door, elevated floor with rubber/plastic matting, external-mounted controls and lighting, digital temperature controller with display |
Show next