- All
- Favorite
- Popular
- Most rated
| Brand | ATLAS |
|---|---|
| Origin | USA |
| Model | UVTest |
| Test Duration | 1–9999 h |
| Irradiance Range | Typical 0.89 W/m² (UVA), 0.71 W/m² (UVB) |
| Lamp Power | 40 W per tube |
| Humidity Control | High-humidity mode |
| Illuminated Chamber Temperature Range | 35–80 °C |
| Black Panel Temperature (BPT) Range | UV Phase 35–80 °C |
| Spectral Peak Wavelengths | 351 nm, 340 nm, 313 nm (irradiance-controlled) |
Show next